İçeriğe geç

İstanbul’da En İyi 10 Sokak Lezzeti

İstanbul’da sokak lezzetleri tatmak için en iyi yerleri size önermek için hazırladığımız bu yazımızda herkesin damak zevkine uygun yerlerin olacağını düşünüyoruz. Hemen hemen işlek olan her sokak başında veya kenarlarda seyyar veya küçük işletme olarak rastlayabileceğiniz sokak yemekleri hayat kurtarıcı olabiliyor. Özellikle bütçeye uygunluğu ve hızlı tüketilebilmesi nedeniyle tercih edilen bir yemek kültürü olan sokak lezzetleri Meksika, Asya ülkeleri, ABD vb. ülkelerde çok yaygın ve bizim ülkemizde de metropol şehrimiz İstanbul başta olmak üzere birçok şehirde yaygın bir kültür.

Sokak lezzetlerin tercih ederken dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden birisi ürünlerin hijyeni ve referans yorumlar. Çünkü sadece bizim ülkemizde değil birçok ülkedeki sokak lezzetlerini tadarken zehirlenme ihtimaliniz olabiliyor. Sokak yemekleri derken aklınıza sadece seyyar satıcılar gelmesin veya fast food satan küçük lokaller değil aynı zamanda daha yerle küçük işletmeler de sokak lezzetlerine dahil edilebilir. Örneğin; sokakta yürürken gördüğünüz seyyar tepside midye satışı yapan midyeci de, minibüsü ile köfte satan tezgahtar da, küçük bir büfe tarzı lokasyonda tost satan işletmecide sokak lezzetleri arasına dahil ediliyor.

İstanbul çok kalabalık bir şehir ve birçok farklı kültürden insanı barındırıyor. Bu nedenle farklı ilçelerde farklı sokak lezzetleri ile karışılabilirsiniz. Sokak yemeklerini başta itici görebilirsiniz ama bu tip yerler öğrencilerin veya zamandan ve maliyetden tasarruf etmek isteyenlerin bir numaralı uğrak noktasıdır. Hızlıca bir balık ekmek, bir sucuk ekmek, bir kokoreç veya yarım köfte ekmek sizi belki de akşama kadar idare edebilecek hızlı bir aparatife dönüşüyor. Tabi bazıları için de bir öğün oluyor bu 🙁

Şimdi sizlere İstanbul’da farklı lokasyonlarda sokak lezzetlerine yer verdiğimiz listemizi paylaşacağız.

1. Midyeci

Midye sevenleri buraya alalım. Neredeyse birçok ilçede farklı konumda her köşe başında kolaylıkla bulabileceğiniz midye dolmalar karşınıza çıkabiliyor. Bol limon ile harmanlanan bu lezzet son dönemde verilen fetvalar ile biraz kafa karışıklığına yol açsa da halen en popüler sokak lezzetleri arasında yerini koruyor. Midyenin bozuk olması veya iyi temizlenmemiş olması midenizi bozabilir veya sizi zehirleyebilir. Bu yüzde midyeyi doğru bir yerden yemek sizin için iyi olacaktır. Midye için size tavsiye edebileceğimiz lokasyonlar; Midyeci Ahmet, Midyeci Koray ve Midyeci Memet

2. Balık Ekmek

Eminönü deyince akla hemen balık ekmek gelir ya işte İstanbul sokaklarında bulabileceğiniz en güzel sokak lezzetlerinden birisidir. Balık ekmek yemek için eminönü dışında sokaklarda veya köşe başlarında da seyyar görebileceğiniz yerler mevcuttur. Balık taze değilse mideniz sorun yaşayabilir ama taze balık ekmek oldukça lezzetli ve doyurucu bir İstanbul sokak lezzetidir. İstanbul’da balık ekmek yiyeceğiniz yerler; Beykoz Balık Ekmek, Tarihi Eminönü Balık Ekmek ve Meşhur Eminönü Balık olabilir.

3. Köfte Ekmek

Köfte ekmek sokak lezzetleri arasında en çok tercih edilen lezzetlerden birisidir. Birinci özelliği doyurucu olmasıdır. Eğer yediğiniz köfte de lezzetli ise tadından yenmez. Köfte ekmeğin geçmişi oldukça eskidir. Bu yüzden İstanbul’da herhangi bir lokasyonda köfte ekmek satan bir seyyar satıcıya rastlamanız mümkündür. Mesela Tarihi ekmek için sokak köftecisi bunlardan birisi olabilir. Aynı şekilde Ümraniye’de yer alan Közde Köfte ekmek de alternatif bir seçenek olabilir.

4. Sucuk Ekmek

Sucuk ekmek müdavimleri toplanın. Bilin bakalım neden bu kadar tutmuş bu lezzet. Ee Amerika’nın Hot Dog lezzeti olur da bizim sucuk ekmeğimiz olmaz mı. Tabi ki lezzeti ayrı ve doyurucu bir tat. Sucuk ekmek yerken yiyeceğiniz yeri seçmede titiz davranın çünkü malum sucuk da eğer kaliteli değilse sizi zehirleyebilir. Mesela Barbi sucuk ekmek, Babacan sucuk ekmek, Közde sucuk ekmek, Tonton baba sucuk ekmek ilk aklımıza gelen temiz yerlerden.

5. Ciğer Kavurma Ekmek Arası

Doğu ve güneydoğuda daha çok yaygın olan ciğer yeme kültürü yavaş yavaş batıda da hakim oluyor. Kuzu ciğerinin şiş ızgarası malumunuzdur oldukça lezzetli. Peki ciğer kavurmayı ekmek arasında yediniz mi? Şöyle salatası ve acısı bol bir şekilde hazırlanmış ve ucu yağına bandırılmış bir lezzet. Tahmin edebiliyorum anlattıklarım pek sağlıklı gelmedi ama bir tadına bakın ve lezzeti görün. Bana göre sokak lezzetleri arasında olması gereken bir tat. İstanbul’da çok sık göremezsiniz. Ama Çengelköy ciğercisi belki bu tip kavurma lezzeti sunuyor olabilir. Onun dışında ciğer kavurmayı ekmek arasında sadece seyyar satıcılarda bulabilirsiniz.

6. Nohutlu Pilav

Seyyar sokak lezzetlerinin belki de baş karakteri olabilir “Nohut Pilav”. İstanbul’da çok yaygın olan nohutlu pilav veya tavuklu olan versiyonu ile de satılan tavuklu pilav çok lezzetli bir sokak yemeğidir. Pilavı kaliteli tereyağında veya zeytinyağında yapıldı ise çok daha ayrı bir lezzet verir. Bunun için nohutlu pilavı seçerken dikkat etmelisiniz.

7. Kumpir

Patatesin pişirilmesi sonrasında içinin açılarak birçok farklı garnitür, baharat ve mezenin içine doldurulması ile ortaya çıkan bir lezzet kumpir. İstanbul birçok farklı noktada kumpir yiyebilirsiniz. Sokak lezzetleri arasında yer alan kumpir aslında çok da olmasa doyurucu bir yemektir ve lezzetlidir. Kumpir yiyebileceğiniz noktalar; Allpato kumpir, Genç kumpir, Tarihi İstanbul Kumpir, Maya kumpir ve Ortaköy kumpir örnek verilebilir.

8. Taco

Meksika tacosu meşhur bir sokak yemeğidir. Hem Avrupa’da hem Amerika kıtasında en başta gelen sokak lezzetlerindendir. Ancak ülkemizde sokak lezzeti olarak çok yaygınlaşmamı olması nedeniyle bu lezzeti tadacağınız yerler sınırlı. Taco yemek için Rantero Nişantaşı, Beşiktaş’ta Tacofit, Beyoğlu Los Altos ve TacoRoll’ü deneyebilirsiniz.

9. Tost

Tost sokak lezzetlerinin başından gelen yiyeceklerden bir tanesi. Son dönemde popüler hale gelen farklı tost denemeleri de tostu yeniden dikkat çekecek düzeye getirdi. Tost demişken geçtiğimiz günlerde vefat eden Tostçu Mahmut’u da unutmayalım, kendisine Allah’tan rahmet diliyoruz. Tostçu Erol, Tostçu Baba, Tostanbul vb. birçok noktada lezzetli tostlar yiyebilirsiniz.

10. Döner

Döner yine erişimi en kolay ve birçok farklı noktada bulunabilecek bir lezzet. Ama sokak lezzeti olarak köşe noktalarda veya seyyar satıcılarda satılanlar bir başka oluyor. Eğer iyi bir döner yemek istiyorsanız İstanbul’u biraz turlamanız farklı noktaları keşfetmeniz gerekiyor. Mesela dönerci Şahin usta, Meydan çiftlik döner, Dönerci Hacı Osman’ın yeri döner yemek için lezzet puanları yüksek yerler arasında gösterilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir